دنیای جالب قطره آب
سلام , من قطره آب هستم , میخواهم شما کوچولوهای عزیز را با خودم به دنیای جالب آب ببرم , آماده اید؟
آب ماده مرکبی است متشکل از دو عنصر اکسیژن و هیدروژن. آب را جزو دسته مخلوط‌ ها طبقه‌بندی نمی‌کنند، چون خواص آب نه به خواص هیدروژن شبیه است و نه به خواص اکسیژن. از ترکیب دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن، یک مولکول آب بوجود می‌آید. یک قطره آب دارای تعداد بی شماری مولکول آب می‌باشد.
معادله شیمیایی واکنش بین هیدروژن و اکسیژن و تشکیل آب به صورت زیر می باشد:
آب میتواند شکلهای مختلفی به خود بگیرد و تنها ماده ای است که در طبیعت به هر سه حالت جامد، مایع و گاز ( به همان ترتیب که در شکل روبرو مشاهده می کنید) وجود دارد.
ابرها در آسمان، موج دریا، کوه یخی، توده های یخی در دل کوه ها و منابع آبی زیرزمینی تنها چند شکل از آب می‌باشند. طی اعمال تبخیر، میعان، انجماد و ذوب، آب مرتباً از حالتی به حالت دیگر تبدیل می‌شود. این پدیده تبدیل آب را چرخه بزرگ آب می‌نامند.
از آنجا که بارندگی در صنعت کشاورزی و همچنین برای خود بشر بسیار با اهمیت است، به اشکال مختلف بارندگی نام های به خصوصی اطلاق می‌شود. بارندگی معمولاً بصورت باران است. دیگر اشکال آن، تگرگ،برف، مه و شبنم می‌باشند. همچنین، از برخورد نور با قطرات باران، رنگین کمان پدید می‌آید.
از دیگر اشکال موجود آب آبهای زیرزمینی و آبهای سطحی هستند.آب‌های سطحی, نقش های مهمی ایفا می‌کنند؛ رودخانه‌ها آب مورد نیاز کشاورزی را فراهم می‌کنند و دریاها هم وسیله ای برای تجارت و مبادله کالاها محسوب می‌شوند. توده های یخی و آبشارها هم از دیگر اشکال آب هستند.
به علاوه، دره ها و دلتاهای حاصل از رسوبات رودخانه‌ها، همواره محلهای مناسبی برای زندگی کردن بوده اند.
حالا ممکن است این سوال به ذهنتون بیاید که آب زیرزمینی چه نوع آبی است؟زمانی که آب به داخل زمین نفوذ می‌کند آب‌های زیرزمینی را ایجاد می‌کند. آب‌های زیرزمینی را می‌توان با کندن چاه یا قنات استخراج نمود. البته آب های زیرزمینی به شکل چشمه یا چشمه آب گرم هم به سطح زمین می‌آیند.
آب املاح و مواد معدنی مختلفی دارد که بر حسب آن مواد، طعم و مزه اش بسیار تفاوت می‌کند. البته ما انسان‌ها ، خود ، قادریم که آشامیدنی بودن آبی را ارزیابی کنیم؛ مثلاً از آب شور دریا و یا آب‌های بدبوی باتلاق ها استفاده نمی‌کنیم. بلکه آبی می نوشیم که سالم بوده و مناسب نیازهای بدنمان باشد.


برای دریافت خبرنامه لطفا پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.