شرکت آب و فاضلاب استان تهران از اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70، حرکت فعال برای فرهنگ‌سازی در میان دانش‌آموزان کشور با موضوع آب را شروع کرد. در سال 1369 پس از بررسی‌های کارشناسی و برنامه‌ریزی مسئولان شرکت، طرح برگزاری نمایشگاه نقاشی کودکان و نوجوانان با موضوع آب از طریق رسانه‌های جمعی به اطلاع مردم و به خصوص مخاطبان علاقه‌مند رسید. کودکان و نوجوانان این قابلیت را دارند در آینده به شهروندان فعال و مولّد جامعه تبدیل شوند بنابراین آنها بهترین مخاطبان برای سرمایه‌گذاری فرهنگی و فرهنگ‌سازی مناسب هستند.

هدف از برگزاری این نمایشگاه، آشنایی کودکان و نوجوانان با ارزش و اهمیت آب و نحوه استفاده بهنیه و مناسب از آن، مشارکت شهروندان در برنامه‌های دولت در زمینه ترویج الگوی بهینه مصرف آب، کاهش هزینه‌‌های اجرای طرح‌های بزرگ تأمین آب، درونی کردن رفتار صرفه‌جویی در مصرف آب به عنوان بخشی از وجدان اخلاقی و آگاهی از میزان اطلاع مخاطبان از راه‌های صرفه‌جویی در مصرف آب است.

نقاشی، هنر ظریف و در عین حال گسترده‌ای است که افراد می‌توانند با استفاده از گستره وسیع اشکال و روش‌های آن، به راحتی نگرش‌ها، آرمان‌ها، ظرفیت‌ها و محدودیت‌های خود را بیان کنند. هنر نقاشی محدود به طبقه، قشر یا گروه خاصی نیست و با حداقل امکانات، امکان حضور همه علاقه‌مندان در نمایشگاه‌هایی از این دست فراهم می‌شود.

نخستین نمایش‌گاه ملی

نخستین نمایش‌گاه صرفه‌جویی در مصرف آب در آبان ماه سال 1371 در داخل چادری به مساحت 250 مترمربع برپا شد. با توجه به اطلاع‌رسانی انجام شده در طول سال‌های 69 و 70، بیش از 2000 اثر به دبیرخانه نمایش‌گاه ارسال شد و آثار مناسب و منتخب در معرض  دید علاقه‌مندان و کودکان و نوجوانان قرار گرفت. این نمایش‌گاه مورد استقبال به ویژه در بین دانش‌آموزان و مدارس قرار گرفت.

 دومین نمایش‌گاه ملی

دومین دوره نمایش‌گاه با یک سال تأخیر، در خردادماه سال 1373 در تهران برگزار شد. در این نمایش‌گاه، شهرداری منطقه شش تهران، همکاری نزدیکی با شرکت آب و فاضلاب استان تهران داشت؛ به طوری که نگارخانه آفرینش پارک لاله واقع در منطقه 6 شهرداری تهران، میزبانی این نمایش‌گاه را بر عهده گرفت. 3000 نقاشی به دبیرخانه نمایش‌گاه ارسال شد که از این تعداد،200 اثر برگزیده شد و به نمایش عمومی گذاشته شد.

سومین، چهارمین و پنجمین نمایش‌گاه ملی

در سال‌های 1374 تا 1376، برگزاری نمایش‌گاه صرفه جویی در مصرف آب در یک روال منطقی قرار گرفت و در اردیبهشت ماه هر سال از سوی شرکت آب و فاضلاب استان تهران برگزار شد. در سال‌های 74 و 75 این نمایش‌گاه در محوطه شرکت آبفا و در سال 1376 در مرکز آفرینش‌های هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

در جریان برپایی نمایش‌گاه پنجم، برای اولین بار، اندیشه تبدیل آن به یک رویداد بزرگ فرهنگی شکل گرفت و از حضور و مشارکت فعال نهادهایی چون صدا و سیما و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان بخش بزرگی از متولیان فرهنگ‌سازی جامعه، بهره گرفته شد. در واقع، این نمایش‌گاه از حد و مرز استان تهران فراتر رفت و 55 درصد از آثار ارسال شده متعلق به شهرستان‌ها بود؛ به همین دلیل مشارکت همه نهادها و سازمان‌های مرتبط را طلب می‌کرد. نمایش‌گاه پنجم موضوع آب را به یک عزم ملی و رویداد بزرگ فرهنگی تبدیل کرد.

 ششمین نمایش‌گاه ملی

ششمین نمایش‌گاه نقاشی کودکان و نوجوانان در زمینه صرفه‌جویی در مصرف آب در نوزدهم آبان ماه سال 1377 و در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد. در این دوره 3000 اثر از سراسر کشور به دبیرخانه نمایش‌گاه ارسال شد که بنا بر رأی هیأت داوران، 1000 اثر به نمایش عمومی درآمد. از مجموع آثار به نمایش درآمده، 70 درصد به دختران اختصاص داشت. برای نخستین بار در این نمایش‌گاه، غرفه‌هایی برای آشنایی بیشتر کودکان و نوجوانان با فرایند تأمین، انتقال، تصفیه و توزیع آب برپا شد.

 هفتمین و هشتمین نمایش‌گاه ملی

در آبان‌ماه سال‌های 1378 و 1379 نمایش‌گاه‌های هفتم و هشتم در مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با ویژگی‌ها و برنامه‌های ششمین نمایش‌گاه برگزار شد.

 نهمین نمایش‌گاه ملی

پس از چند دوره برگزاری نمایش‌گاه در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در نهمین نمایش‌گاه، مکان برگزاری و نمایش آثار برگزیده تغییر کرد و این بار، مجموعه فرهنگی آب و فاضلاب استان تهران در آبان‌ماه سال 1380 میزبان نهمین دوره بود. در این دوره، دبیرخانه نمایش‌گاه با استقبال بی‌سابقه‌ای روبرو شد و 20 هزار نقاشی با موضوع آب از سوی کودکان و نوجوانان دریافت کرد. از میان انبوه نقاشی‌های دریافت شده، هیأت داوران 3000 اثر را شایسته نمایش دانست و در معرض دید مخاطبان قرار داد.

  دهمین نمایش‌گاه ملی

در این دوره نیز دوباره مکان برگزاری نمایش‌گاه تغییر یافت و باغ‌موزه آب تهران عهده‌دار میزبانی آثار نقاشان کودک و نوجوان شد. در این سال حدود 20 هزار نقاشی از سراسر کشور به دبیرخانه نمایش‌گاه ارسال شد و 2000 اثر برگزیده در مهرماه سال 1381 به نمایش عمومی درآمد.

این دوره نقطه عطفی در برگزاری نمایش‌گاه‌های صرفه‌جویی در مصرف آب به حساب می‌آید زیرا در این دوره، مدیر کل روابط عمومی و دبیر جشنواره نمایش‌گاه، برگزاری نمایش‌گاهی مشابه در سطح بین‌المللی را پیشنهاد کرد که مورد تأیید و تصویب وزیر وقت نیرو و دیگر مسئولان شرکت آبفای استان تهران قرار گرفت. در این دوره به 30 نفر از برگزیدگان دوره‌های گذشته نیز جوایزی اهدا شد و از آنها قدردانی شد.

 یازدهمین نمایش‌گاه ملی

یازدهمین نمایش‌گاه ملی آب در مجموعه فرهنگی-ورزشی هنگام برگزار شد. 20 هزار اثر از سراسر کشور به دبیرخانه نمایش‌گاه ارسال شد که 12 هزار اثر از سوی هیأت داوران به عنوان آثار برتر برگزیده شد و در معرض نمایش قرار گرفتند. از بین 2000 اثر برگزیده، حدود 62 اثر از کشورهای پاکستان، سودان و آمریکا به مرحله نمایش راه یافتند. در این دوره بیش از 66 درصد از آثار ارسال شده متعلق به دختران و 34 درصد متعلق به پسران بود. همچنین تعداد آثار ارسال شده از شهرستان‌ها کاهش پیدا کرد و به پنج درصد رسید و بیش از 95 درصد آثار متعلق به کودکان و نوجوانان استان تهران بود. این نمایش‌گاه در آذرماه سال 1382 برگزار شد.

  دوازدهمین نمایش‌گاه ملی

این دوره که با دومین دوره نمایش‌گاه بین‌المللی مقارن بود در آذرماه سال 1383 در مکان سابق خود یعنی مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد. آثار شرکت‌کننده در این دوره از نمایش‌گاه، 30 درصد رشد یافت و به بیش از 26 هزار اثر رسید که 657 اثر متعلق به سایر کشورها بود. از این تعداد 2000 اثر از سوی هیأت داوران انتخاب شد و به نمایش درآمد.

 سیزدهمین نمایش‌گاه ملی

آبان‌ماه 1384 و سالن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شاهد برپایی سیزدهمین نمایش‌گاه بود که در آن 26 هزار اثر نقاشی شرکت داست. از این تعداد 320 اثر از 23 کشور جهان ارسال شده است. در این دوره نیز 2000 اثر برگزیده شد که به نمایش درآمد. رکورد دختران در ارسال آثار در این دوره شکسته شد و به حدود 74 درصد در مقابل 26 درصد پسران رسید. این دوره با سومین نمایش‌گاه بین‌المللی صرفه‌جویی در مصرف آب به طور هم‌زمان برگزار شد.

 

 


برای دریافت خبرنامه لطفا پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.