تاریخچه نمایشگاه بین‌المللی نقاشی کودکان و نوجوانان با موضوع آب

 موضوع آب، مسئله یک کشور، منطقه و حتی قاره خاصی نیست؛ بلکه مسئله‌ای جهانی است و جهان مانند یک زنجیر پیوسته، خود را درگیر مشکل کمبود آب می‌بیند. براساس گزارش بانک جهانی تا سال 2025، چهار میلیارد نفر و به عبارت دیگر، بیش از نصف جمعیت جهان مخصوصاً در آفریقا، خاورمیانه و آسیای جنوبی دچار بحران کمبود شدید آب خواهند شد. به ویژه کشورهای در حال توسعه با مشکل کمبود یکی از اساسی ترین و ابتدایی‌ترین ضرورت‌های توسعه اقتصادی، یعنی آب، مواجه هستند. آب مهم‌ترین نیاز برای توسعه اقتصادی کشورهاست و کاهش فقر بدون انتقال آب آشامیدنی سالم به 1/1 میلیارد نفر از مردم جهان ممکن نخواهد بود.

بنا بر گزارش بانک جهانی، در هر دو دقیقه، شش کودک در اثر بیماری‌های ناشی از آب آشامیدنی ناسالم، جان خود را از دست می‌دهند. این مسائل در کنار ده‌ها مسئله و موضوع دیگر از جمله کشاورزی، صنعت، آب و هوا و ... آب را به موضوع جدی و جهانی تبدیل کرده است و هیچ کشوری خود را از عوارض ناشی از کمبود آب برکنار نمی‌بیند.

شرکت آب و فاضلاب استان تهران با در نظر گرفتن اهمیت موضوع و حساسیت‌های جهانی در این زمینه و نیز برای آشنا ساختن مخاطبان ایرانی با افکار، آرزوها، مشکلات و دغدغه‌های کودکان سایر ملل در مورد آب و برای برقراری پیوند میان کودکان جهان در این زمینه در دهمین دوره نمایشگاه نقاشی کودکان و نوجوانان با موضوع صرفه‌جویی در مصرف آب، طرح برگزاری نمایشگاه در سطح بین‌المللی را ارائه کرد. این طرح از سوی وزیر وقت نیرو تصویب شد و با توجه به اینکه سال 1382، سال جهانی آب نام گرفت، مقدمات برگزاری نخستین دوره آغاز شد.

  نخستین دوره نمایشگاه بین‌المللی آب –آذرماه 1382

در نخستین دوره تلاش شد ضمن اطلاع‌رسانی و فراخوان از طریق وزارت امورخارجه و نیز سفارت‌خانه‌های سایر کشورها در ایران، همکاری بیشتر و نزدیک‌تر کشورهای خشک و نیمه‌خشک جهان و نیز کشورهای فعال در موضوع آب به شرکت در نمایشگاه جلب شود.

در موعد مقرر، فراخوان نمایشگاه ارسال شد و دعوت‌ها صورت گرفت. خوشبختانه علی رغم ناشناخته بودن نمایشگاه در سطح جهانی، برای سال اول، 62 اثر از سه کشور پاکستان، سودان و آمریکا به نمایشگاه راه یافت که به تعدادی از این نقاشی‌ها به تفکیک هر کشور جوایز و لوح‌‌های یادبود اهدا شد. از آن جا که امکانات و موقعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشورها با یکدیگر متفاوت است، تصمیم گرفته شد که نقاشی‌های هر کشور با هم و جدای از نقاشی‌های سایر کشورها مقایسه شوند و برای هر کشور نفر برگزیده انتخاب شود. این نمایشگاه در آذرماه سال 1382 و همزمان با یازدهمین نمایشگاه کشوری در مجموعه فرهنگی - ورزشی هنگام برگزار شد.

  دومین نمایشگاه بین‌المللی آب- آذرماه 1383

برگزاری نخستین دوره نمایشگاه در سطح بین‌المللی تجربه ارزنده‌ای برای مسئولان و برگزارکنندگان آن فراهم ساخت به طوری که دومین دوره از لحاظ کیفیت و کمیت، تفاوت چشمگیری با نخستین دوره داشت. در دومین دوره که در آذرماه سال 1383 در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، بیش از 657 اثر از کشورهای آلمان، ایتالیا، سودان، کویت، ارمنستان، مکزیک، قبرس، قزاقستان، ترکیه، ویتنام، آمریکا، بنگلادش، اردن، پاکستان، هندوستان، لبنان و آذربایجان به دبیرخانه نمایشگاه ارسال شد. در این دوره، تعداد آثار شرکت کننده بیش از 9 برابر و تعداد کشورهای شرکت‌کننده بیش از شش برابر دوره نخست بود. جالب توجه این که در این دروه کشورهایی از تمام نقاط جهان شامل اروپا، آمریکا، آمریکای جنوبی، آفریقا، آسیا (آسیای جنوب شرقی، خاور دور، خاورمیانه و آسیای میانه) در نمایشگاه شرکت داشتند.

   سومین نمایشگاه بین‌المللی آب- آبان‌ماه 1384

این دوره که با سیزدهمین دوره نمایشگاه کشوری مقارن بود در آبان‌ماه سال 1384 در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد. در این دوره حدود 26 هزار اثر از ایران و سایر کشورها به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که از این تعداد، 320 اثر، متعلق به 22 کشور بود. سوریه، سریلانکا، بنگلادش، اتیوپی، آلمان، صربستان، بلغارستان، پاکستان، لهستان، یونان، جمهوری چک، اتیوپی، عراق، آذربایجان، سودان، بوسنی و هرزگوین، کره جنوبی، انگلیس، ایتالیا، آلبانی، گرجستان و هندوستان، کشورهایی بودند که در این نمایشگاه حضور یافتند.

 

 

 

برای دریافت خبرنامه لطفا پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.